När man går in i ett nytt år är det alltid klokt att först blicka tillbaka på det gamla. För mig bjöd året på mycket ny kunskap och utveckling, både i företaget och i mitt sätt att arbeta.
Under året började jag använda ChatGPT (AI) som stöd i arbetet, främst när jag skriver texter och skapar bilder. Det kan låta opersonligt, men jag vill betona att alla texter har sin utgångspunkt i det jag själv skriver. Därefter låter jag verktyget hjälpa mig att finslipa språket och ge förslag på förbättringar. Innehållet, tankarna och erfarenheten – de är fortfarande mina.
Att skapa bilder med AI har också varit en resa i sig. Alla resultat blir inte perfekta på första försöket – ibland har bilderna bjudit på både tre ben och märkligt vinklade armar! Men med tiden har processen blivit bättre, och det syns även i bloggens bildspråk under året.
Nya stödstrumpor under året
En stor del av min fortsatta utveckling handlar om materialkunskap. Efter snart 20 år med strumpförsäljning finns mycket erfarenhet, men det dyker alltid upp nya material och innovationer. Under året fick jag till exempel in stödstrumpor tillverkade av återvunnen polyester – bland annat från PET-flaskor. Det är fantastiskt att något som tidigare var avfall kan få nytt liv som hållbara strumpor. Ett smart miljöval!
Jag tog även in stödstrumpor i två-pack – en enklare modell till riktigt bra pris. Perfekt om du vill prova stödstrumpor för första gången. Just nu har jag faktiskt de randiga två-pack-strumporna på mig, och de är förvånansvärt sköna. Ett bra instegsalternativ för den nyfikne.

Bloggen, nyhetsbrevet och Pinterest
Under 2025 publicerades 34 nya blogginlägg, och ser man på bilderna märks min utveckling tillsammans med AI-verktygen. De mest lästa inläggen under året var:
- Små gåvor som visar omtanke
- Tvätta dina strumpor för längre hållbarhet
- Balansera vätskan – slipp svullna ben
Inför 2026 planerar jag flera fördjupande inlägg om stödstrumpor – hur de fungerar, när de passar bäst och hur du väljer rätt modell. Vill du redan nu fördjupa dig rekommenderar jag sidan: ”Allt om stödstrumpor, så väljer du rätt”
Även på Pinterest har Strumpbutiken varit aktiv. Du hittar inspiration och produktbilder här: Strumpbutiken på Pinterest
Vill du hålla dig uppdaterad om nyheter, tips och erbjudanden rekommenderar jag vårt månadsbrev. Under 2025 skickades det ut 11 gånger, och varje utskick innehöll en unik rabattkod för våra prenumeranter.
Tack för att du följer med på resan – jag ser fram emot ännu ett lärorikt och inspirerande år tillsammans!
